Historische monumenten en de architectuur van gebouwen maken van Portugal al een bijzonder openluchtmuseum. Voeg daar een eigentijdse en indrukwekkende street art scene aan toe en alle ingrediënten zijn voorhanden voor een onvergetelijke reis. Kunstenaars uit binnen- en buitenland reizen naar Portugal af om met hun kunst het oude & het nieuwe te verbinden. Veel van de werken zijn verweven met de cultuur en de geschiedenis uit een regio. Zo ook de street art in de Algarve.
Tijdens een reis door Portugal zul je zien dat deze ‘openlucht galerieën’ met street art zich niet alleen beperken tot de twee grote steden. Ook in de zonnige Algarve, een regio die vooral bekend staat om de prachtige stranden, vind je volop van deze pareltjes. Eerder liet ik al eens zien wat de stad Lagos te bieden heeft qua street art, vandaag street art in de Oost-Algarve in de kijker. Binnenkort volgt deel twee, de West-Algarve. Al klopt deze indeling niet helemaal, aangezien ik onze uitvalsbasis Albufeira als scheidingslijn heb gebruikt. Dus vandaag een greep uit het (groeiende) street art aanbod ten oosten van Albufeira.
Olhão
We trappen af in Olhão. Aan de rand van het historisch stadscentrum vind je het Largo da Fábrica Velha/Rua da Fábrica Velha. In opdracht van de gemeente schilderden vier street art kunstenaars hier meterslange kunstwerken op een oude visverwerkingsfabriek. Met als thema de plaatselijke visserij en visconservenindustrie. Als uitgangspunt werden oude foto’s gebruikt en alle schilderingen zijn in zwart/wit.
In dezelfde plaats kom je veel verdwaalde street art/graffiti tegen. Het ene werk wat mooier dan het andere. Onderstaande vervallen kerk is een mooi voorbeeld. Deze schilderingen zijn van een tijdje geleden, anno 2023 is het geheel overgeschilderd in een muziekthema. Hoe mooi de street art ook is, vaak zie je dat het door lelijke graffiti wordt verpest… Dan is een nieuw werk een uitkomst om het straatbeeld weer te doen opleven!
São Brás de Alportel
Vervolgens stoppen we in het charmante São Brás de Alportel. Hier vind je een groot werk van de Portugese street artist Jacqueline de Montaigne als onderdeel van een project getiteld ‘Raízes’ (wortels). Deze muurschildering, toepasselijk genaamd ‘Raízes II’, bevindt zich vlakbij het Parque Roberto Nobre, in de buurt van een oude olijfoliepers. De schildering werd geïnspireerd door Inês Sousa, een accordeonist van de plaatselijke folkloregroep Rancho Típico Sambrasense. Hij toont Inês op een weg omzoomd met olijf- en amandelbomen (typisch voor de Algarve), een patroon dat de muurschildering domineert en wordt benadrukt door twee amandelbloemen achter haar oor. De gouden cirkel (die verguld is) vertegenwoordigt het goud van de olijfolie, die ook werd gebruikt in de lampen die ze vroeger in dezelfde straten gebruikten om de wegen ’s nachts te verlichten.

Ook heeft Jacqueline de Montaigne in São Brás haar eerste schildering uit de serie Raízes gemaakt. Verder vind je hier ook veel kleinere werken van verschillende kunstenaars her en der verspreid in de charmante straatjes van het dorp. Dus houd je ogen goed open als je hier door de straten slentert.
Faro
We vervolgen onze weg richting Faro, de hoofdstad van de Algarve. Een grotere plaats betekent ook (bijna) automatisch meer street art om te ontdekken. Simpelweg omdat er meer en grotere gebouwen zijn om een muurschildering op te plaatsen. In en rondom Faro kom je verschillende werken tegen van Estúdio Onze. Zoals deze hieronder aan de rand van Largo de São Francisco.

Binnen het terrein van Espaço Quintalão, gelegen aan de achterkant van het Stedelijk Museum van Faro in het historische gedeelte, vind je diverse stukken street art. Waaronder deze “Três Marias” van de Portugese street artist Jorge Charrua. Door de elementen heeft het in de afgelopen jaren wel behoorlijk te lijden gehad. Toen het in 2018 gemaakt werd was het uiteraard in betere staat (en kleur). Toch vind ik hem alsnog goed tot zijn recht komen in deze wat meer vervallen staat.

Op een muur binnen hetzelfde terrein, een plek die doorgaans wordt gebruikt voor concerten, vind je een schildering van Amália Rodrigues en een Portugese gitaar. Een eerbetoon aan de fadodiva. Een kunststukje dat voortkwam uit een samenwerking tussen Estúdio Onze – Tattoo & Atelier en Decasa Creative Studio, gerund door de zussen Sabrina en Carola Deutsch. Naast deze twee schilderingen zijn er nog meer werken te zien op deze plek.

Ook in in het oude gedeelte van de stad (cidade velha), net om de hoek van de bovengenoemde, vind je dit werk van Daniel Eime. Het is een eerbetoon aan Zeca Afonso, een Portugees zanger. Een van de belangrijkste folk- en politiek geïnspireerde musici in de Portugese geschiedenis.

Aan de R. do Pe da Cruz vind je de muurschildering “Candido” door Federico Draw. Gemaakt voor de Lemon Tree House, vandaar ook de focus op citroenen. Je vind hem vlakbij het Museu Regional do Algarve, aan dezelfde straat.

Als we de binnenstad van Faro achter ons laten zijn er twee werken van Bordalo II te bewonderen. Eentje vind je terug op het terrein de Universidade do Algarve – Campus de Gambelas, de andere op Ilha de Faro (bij de camping). Het idee erachter is om de natuur te verbeelden door het gebruik van juist die producten die verantwoordelijk zijn voor de vernieling er van. En de zeepaardjes in het natuurgebied Ria Formosa hebben het moeilijk.
Almancil
Dit werk in Almancil heeft de naam “Almancil-poço” en is ontstaan uit een samenwerking met Associação Artistíca Satori; een jong en creatief project, dat zijn hoofdkantoor heeft in een oude olijfoliemolen in Salir. Stephen Jones schilderde deze oude waterput van het dorp.

Vilamoura
Ben je in Vilamoura ga dan zeker op zoek naar de mooie muurschildering “Cabeça no (m)ar” van franciscovcamilo. Vlakbij de R. do Clube Náutico op een parkeerplaats aan het eind van een doodlopende weg. Ik wist dat hij er zat, maar we moesten even goed zoeken voor we hem vonden!

Boliqueime
Rijd je langs de N125 door Boliqueime dan zie je op een gegeven moment aan één kant van de weg, bij de rotonde, zowel een Aldi als een Lidl. En laat daaromheen nou gelijk het een en ander aan street art te bekijken zijn. Aan de rand van de parkeerplaats van de Lidl vind je aan de ene kant een stuk street art bestaande uit blauw/witte tegeltjes. Helaas hebben ze daar een soort elektriciteitskast voor geplaatst… Aan de andere kant van de Lidl, aan de N125, staat een opgeleukte vierkante toren. Geheel in Algarve stijl door Asur.
Albufeira/Paderne
In en rondom Albufeira kom je nog veel meer moois tegen van Asur. Deze street artist is hier geboren en getogen, dus is het niet zo gek dat je er veel werk van hem tegenkomt. Op de eerste foto zie je “o tempo voa” in Paderne. Gevolgd door twee kunstwerken uit de Fisherman hands serie. De octopus maakt deel uit van een groter project: ’the Ocean’. Je vindt hier een zestal beschilderde muren rondom dit thema, in de tunnel onder de wereldbol rotonde in Albufeira. Te bereiken vanaf het oude busstation. De laatste foto is gemaakt in de Marina de Albufeira en onderdeel van het werk “Homens do mar”, ter ere van de oude garde vissers. En er valt nog meer van hem te ontdekken in de directe omgeving! Als laatste een werk (o polvo) van Bordallo II in Praia de Oura, op het Vila Maria Hotel.
Volgende maand een rondje street art ten westen van Albufeira.


























Ik verheug me erop. Bansky is ook zo’n streetart artist die vindt dat kunst voor iedereen te zien moet zijn!
Heel interessant en boeiend, fijn dat je dit deelt!
Volgende maand volgt er (nog) meer! Ik vind het een verrijking van het straatbeeld. 😊