Ik ben nog steeds in Nederland. Het wisselt bij mij nogal wanneer ik in Amsterdam of Belem zit. Er zit eigelijk geen regelmaat in. Het is maar net wat er op het programma staat. Zoals het Wijnfestival Groningen in de A-kerk. De voorbereiding is altijd wel beetje gedoe. Goed nadenken, dat ik niks vergeet. Oefening baart kunst, dit is de zesde keer dat ik er sta met een stand. Ik laat de wijnen altijd bezorgen en ga zelf met de trein. Slapen doe ik bij mijn Groningse vriendin Martha. Buiten regent het pijpenstelen, prima weertje voor een festival!
Wel eens in de A-Kerk geweest? De buitenkant is bijzonder, maar de binnenkant verslaat echt alles. Heel veel sfeer, mede door de verlichting. Dit jaar staan er 14 wijnleveranciers. Elk jaar wisselt dit qua samenstelling. Ik zie nu ook wijnen uit Noord Afrika: Marokko, Algarije en Tunesie. Bijzonder… het zijn landen waar vanwege het geloof weinig mensen wijn drinken…
Portugal is altijd goed vertegenwoordigd op dit festival. Er zijn twee andere stands met Portugese wijn. Verder zie ik importeurs uit Italië, Frankrijk, Zuid-Afrika, Australië en Nieuw Zeeland, maar ook wijnwinkels uit de lokale omgeving met een breed aanbod uit de oude en nieuwe wijnwereld. Er zijn veel gezellige hoekjes met tafels en bankjes, waar bezoekers samen met een lekker hapje kunnen gaan zitten. Want lekkere hapjes zijn er volop. Van kaasplateau’s tot flammkuchen met nog heel veel daartussenin. Het was weer dik genieten!

Weer naar Lissabon!
Nog goed twee weken dan ga ik weer naar mijn huisje in Belem. December wordt voor mij een drukke maand. Ik heb nog een wijnreisje langs de Douro voor te bereiden en ga ook nieuwe wijnen inkopen. Onder meer bij Quinta do Vallado, een tip van een Portugese vriendin. Ik heb al contact via de mail met hen gehad. Het is een van de oudste en meest iconische wijnhuizen langs de Douro. Een goed bewaard geheim, want er komen niet veel toeristen. Ze hebben wijngaarden van meer dan 100 jaar met alleen lokale druivensoorten.
Verder heb ik veel zin om weer lekker in de buurt van mijn zus en zwager te zijn. Ze zijn super lief en gastvrij. We wonen op loopafstand van elkaar. En mijn zus kan heerlijk koken. Maar daar heb ik het al wel eens met jullie over gehad. Kijk even op de website bij mijn kookboekje ‘Saudades de Portugal, aan tafel in de Portugese regio’. Het deel over de wijnen komt van mij, maar zij is de chef. Het boekje ligt in de winkel bij Mevrouw Hamersma.
Mijn zwager wil veel wandelen… hij moet zijn buikje een beetje kwijt. Maar volgens mijn zus heeft hij meer motivatie als ik er ben. Mooi toch? Ik hou van lopen. Ben wat beperkt, want ik heb een chronische rug aandoening. Maar bewegen is goed voor mij. Minimaal 8.000 stappen per dag is mijn streven. Ik kan me nu al verheugen op de sfeervolle kerstverlichting in Lissabon. Dat doen ze echt heel goed daar. Ik zal foto’s nemen voor mijn volgende blog.
Liefs Joke
Joke woont de ene helft van het jaar in Lissabon en de andere helft in Amsterdam. Ze importeert Portugese wijn via haar webshop Through the Grapevine. Van oudsher heeft ze een nauwe band met Portugal. Belém is de wijk waar haar huisje staat. Daar gebeurt het allemaal! Ze vertelt je er graag meer over.











