Recept: Bolo de Mel da Madeira

Ik heb weer een leuk projectje voor het weekend! De herfst/winter is in het land, dus tijd om iets te bakken wat bij deze jaargetijden past. We gaan een ‘cake’ maken met specerijen die passen bij de koudere maanden van het jaar: kaneel, kruidnagel en anijs! Het heet een bolo de mel en komt oorspronkelijk van de eilandengroep Madeira. Bakkers klaar? Bakken maar!

Dit recept komt precies op tijd, want traditioneel wordt deze cake gebakken op 8 december, de dag van Nossa Senhora da Conceição (de onbevlekte ontvangenis van Maria), aankomende zondag. Tegenwoordig zijn ze echter het hele jaar verkrijgbaar. De bolo de mel is één van de specialiteiten van Madeira, het eiland waar sinds de komst van de Portugezen veel suikerriet werd verbouwd. Het suikerriet kent een stroopachtig bijproduct, melasse, waar deze cake mee gemaakt werd. Dit zorgt ervoor dat de cakes extreem lang houdbaar zijn. Dus we maken bolo de mel da Madeira

Bolo de Mel da Madeira

Bolo de Mel da Madeira

Recept door Saudades de Portugal
4.9 van 15 Stemmen

Dit recept is goed voor meerdere bolos, ideaal om cadeau te geven tijdens de komende feestdagen!

Categorie: – Cake u0026 TaartKeuken: PortugeesMoeilijkheidsgraad: Eenvoudig
Porties
+

4

porties
Voorbereidingstijd

30

minuten
Kooktijd

25

minuten
Rusttijd

24

uur 
Totale tijd

1

uur 
Kookmodus

Houd het scherm ingeschakeld tijdens het koken

Ingrediënten

  • voor de gist
  • 300 ml water (lauw warm)

  • 30 gram bakkersgist

  • 500 gram bloem

  • snufje suiker

  • voor het deeg
  • 1 kilo bloem

  • 300 gram gezouten boter (gesmolten)

  • 350 gram suiker

  • 200 ml Madeira wijn

  • 150 reuzel (gesmolten)

  • 800 ml rietsuikermelasse

  • 15 gram baking soda (geen bakpoeder)

  • 15 gram kaneel

  • 2 gram kruidnagel (poeder)

  • 2 gram anijspoeder

  • 50 gram amandelen

  • 50 gram walnoten

  • 1 sinaasappel

  • optioneel: rozijnen en/of gekonfijte vruchtjes

Bereiding

  • Dag 1
  • Begin allereerst met het maken van het gistmengsel. Mix de ingrediënten en kneed het tot een bol. Dek de kom af met huishoudfolie en zet het twee à drie uur op een warme plek. Als de tijd er bijna op zit kun je beginnen met de rest van het recept.
  • Zeef om te beginnen de suiker en bloem op het aanrecht. maak vervolgens een kuiltje in het midden en doe hier het gistmengsel in. Kneed dan alles samen tot één massa. Smelt de boter en de reuzel en meng dit voorzichtig met de rietsuikermelasse. Voeg toe aan het deeg en kneed weer goed door. Schep dan de baking soda, Madeira wijn, het sap en rasp van de sinaasappel, de specerijen, een deel van de noten (houd er een aantal achter de hand voor de decoratie) en eventueel rozijnen/vruchten erdoor. Kneed alles goed door het deeg. Rol er, zodra het niet meer aan de kom plakt, een bal van en dek af met een theedoek. Laat het nu minimaal 24 uur rijzen (twee of drie dagen mag ook).
  • Dag 2
  • Verwarm de oven voor op 180°C graden.
  • Rol je deeg uit tot een plak van minimaal 4cm dik. Steek of snijd hier rondjes uit in het formaat van je vorm. Zorg ervoor dat je ze goed instrijkt met boter of met bakpapier bekleedt! Je kunt een hele grote maken, een aantal medium of wat kleintjes afhankelijk van welke ronde bakvormen je in huis hebt. Houd in elk geval de baktijd in de gaten, de kleine zullen sneller garen dan de grote. Decoreer ze met de overige noten en zet in de voorverwarmde oven. Afhankelijk van de grootte van de vormpjes moeten ze ongeveer 25 minuten in de oven (medium formaat). Laat rustig afkoelen.
  • Bom apetite!

Wil je de vrijdagse recepten elke week in je mailbox ontvangen? Schrijf je dan in voor de nieuwsbrief. Wil je een recept printen? Klik dan simpelweg op de print knop boven het recept!